Освітлення для офісу: рекомендації по підбору світильників для малих і великих офісних приміщень

Освітлення офісних приміщень безпосередньо впливає на робочу атмосферу та продуктивність працівників, тому потребує належної уваги. Це складна система, яка повинна враховувати безліч параметрів. В даній статті ми познайомимо з основними нормами та принципами організації освітлення для офісу, розглянемо його види та надамо рекомендації щодо вибору світильників для різних приміщень.

Врахувати всі нюанси та забезпечити працівників оптимальними умовами роботи, в тому числі і якісним освітленням робочих місць — відповідальне та непросте завдання. Однак ми постараємося максимально простою мовою пояснити усі важливі моменти та спростити цю задачу. 

Норми освітлення в офісі

Якісне освітлення є запорукою продуктивної робочої атмосфери та комфорту. Для того, щоб організувати його правильно, варто розібратися в усіх нормах, правилах і принципах формування освітлення в офісних приміщеннях.

Мінімальна норма освітленості офісів становить 300лк, однак вона може коливатися в залежності від типу приміщення. Так, наприклад, для конструкторських офісів оптимальною вважається освітленість не менше 500лк. Що важливо, згідно з нормативами вона має бути забезпечена на висоті 0,8 метра від підлоги, а не на самій підлозі. Це пов'язано з тим, що робочою поверхнею в офісному приміщенні є столи. 

Зовсім іншими будуть нормативи щодо освітлення зон відпочинку, воно буде більш приглушеним і спокійним. Для того, щоб створити особливу атмосферу і підкреслити якісь дизайнерські елементи, тут можуть використовуватися декоративні світильники. Прийнятна норма освітлення становить 100 - 200 лк.

Таким чином, якісне яскраве освітлення робочих зон буде забезпечувати оптимальну працездатність, а спокійна атмосфера відпочинкових зон допоможе зняти напругу та розслабитися.

Освітлення для офісу: потреби працівників

Людський організм споконвіку настроєний на те, що світло безпосередньо впливає на працездатність, настрій, бадьорість чи втомлюваність. Надто яскраві або неефективно розміщені світильники для офісу, що разять очі працівника, так само як і слабке тьмяне освітлення, будуть спричиняти швидку втомлюваність та роздратованість працівника. Тому існують загальноприйняті нормативи під назвою СНиП 23-05-95, в котрих на основі багаторічних досліджень прописані рекомендації щодо оптимальної організації освітлення різних типів приміщень, в тому числі й офісних. 

Найбільш комфортно людський організм реагує на природне освітлення, однак його не завжди достатньо на робочому місці. Наприклад, взимку світловий день є досить коротким, також існують підприємства з вечірніми, нічними змінами. І це не обов’язково заводи та виробництва. Аутсорсингові компанії, що працюють з іноземними, наприклад американськими замовниками та клієнтами, можуть пристосовуватися на відповідний графік. Якісне освітлення в офісі, максимально наближене до денного, допоможе настроїтися на робочий лад в будь-який час та пору року. А підібрати його правильно ви завжди зможете в ТЦ «MARK».

Види освітлення для офісів

Для того, щоб краще спланувати освітлення в офісі, необхідно зрозуміти, які бувають його різновиди та їх особливості. Це допоможе правильно скомбінувати різні типи світильників, аби отримати оптимальний результат.

Отже, основні види освітлення: 

  • Загальне:

    • Верхнє

    • Бічне

  • Місцеве

  • Зональне.

Розглянемо детальніше кожен з цих видів.

Загальне освітлення

Найбільш поширеним є верхнє загальне освітлення, що забезпечується вбудованими світильниками різних типів, люстрами, а також світлом, що відбивається від стелі. При цьому важливою є рівномірність освітлення, що досягається коштом правильного розташування світильників в офісах. Існують нормативи СНиП 23-05-95, в котрих детально прописано рекомендації щодо розміщення світильників залежно від типу приміщення та його площі. При цьому важливо дотримуватися норм освітленості офісів, що були описані вище.

Бічне загальне освітлення розміщується на стінах. Однак воно використовується рідше, оскільки є менш ефективним та створює додаткові тіні в приміщенні, котрі можуть іноді заважати в роботі.

Місцеве освітлення

Забезпечується коштом настільних ламп та світильників, спрямованих на конкретне робоче місце. Вони можуть бути розміщені як на стелі, так і на стіні. Основне призначення — надати при потребі додаткове освітлення для працівника.

Зональне освітлення

Має більш естетичне значення, ніж практичне. Основне його призначення декоративне, візуально виділяти певні зони в приміщенні, підкреслювати цікаві дизайнерські рішення в оформленні інтер'єру. Найчастіше використовується в зонах відпочинку. 

Штучне освітлення офісних приміщень

Коли природного денного освітлення в офісі недостатньо, на допомогу приходить додаткове штучне офісне освітлення. При цьому важливими факторами є ергономіка, ефективність та комфорт працівників. Надзвичайно поширеним рішенням світильники для офісів, що розміщуються зверху, як правило вбудовані в стелю. Для того, щоб світло не разило очі, їх лампи як правило закриті матовим склом. Використовувати бра та люстри трохи складніше, адже потрібно досить уважно продумувати ергономіку робочого місця, аби працівнику було комфортно з таким освітленням.

Для бізнесу важливою є економічна складова, тому часто віддається перевага сучасним енергоефективним світлодіодним лампам. При цьому важливо вибирати лампи з якісним драйвером, що перетворює змінний струм в постійний і надає необхідні для роботи діодів параметри напруги. При виборі ламп поганої якості їх пульсація спричинятиме втомлюваність організму та суттєво знизить працездатність. Тому економити на хорошому освітленні офісів не варто, натомість краще вибрати хороші світлодіодні світильники для офісу і цим самим подбати про безпеку та продуктивність співробітників. 

Освітлення для офісів — складна система, яка повинна враховувати безліч нюансів. Розуміння основних вимог та принципів організації освітлення, його видів допомагає оптимізувати робочі процеси та створити комфортні умови для працівників.