Карантин. Його наслідки та раціональна модель поведінки  кожного з нас | ТЦ MARK

Більш, ніж три тижня назад Кабінет Міністрів України прийняв рішення про введення карантину для запобіганню поширення вірусу COVID-19 (SARS-CoV-2, 2019-nCoV, новий коронавірус 2019 року). Досі не зрозуміло, коли він закінчиться і як протягом цього часу втримати не тільки бізнес, але й психологічне здоров’я звичайної людини. 

На сьогоднішній день введення карантинних норм призвело до зупинки більш ніж 600 тисяч підприємців та компаній від малого до середнього бізнесу. 

Можна виділити чотири основних розділи, які треба зрозуміти і дотримуватись до того часу як все закінчиться:


I. Слід чітко зрозуміти, що на сьогоднішній день визначились три основних фактори, які впливають на перебіг подій:


1. Реакція на пандемію короно вірусу. Те, що зараз робиться в Україні (політика Кабміну, заходи МОЗ тощо) - цілком адекватно загрозі, однак всі ці рішення принесуть шалені (а в деяких випадках незворотні) втрати для багатьох галузей економіки. Велика кількість дрібних та середніх підприємств не має ресурсів, щоб зупинити діяльність на цей час...


2. Реакція фондових ринків на майбутні події. Неймовірній рівень падіння, який зараз відбувається і далі набирає обертів буде мати величезні наслідки для економіки не тільки нашої країни, але і світової економіки в цілому.


3. Стрімке коливання валютних курсів. Девальвація гривні відносно інших валют разом з двома попередніми факторами створює «синергетичний ефект» і вимиває грошові запаси у всіх хто імпортує продукцію та має зовнішньоекономічну діяльність.II. Треба прийняти той факт, що криза скоріше за все буде довгою. 

І до цього треба готуватись. А саме важливе - це треба прийняти.  За цей час багато компаній використають всі запаси і скоріше за все будуть вимушені оголосити про своє банкрутство.


III. Коли пандемія закінчиться – світова економіка буде іншою. 

Багато життєвих та бізнес процесів буде повністю переглянуто і зовнішнє середовище зазнає суттєвих змін.


IV. Багато хто заходить в цю кризу з таким типом поведінки та реакції на зміни, які у майбутньому можуть «зламати» людину. 

Головне завдання кожного з нас максимально безболісно пережити ці часи. Залишитись фізично та психологічно здоровими. І як тільки ситуація почне стабілізуватись - мати можливості та ресурси, щоб встати «на ноги». Для цього я переконливо раджу дотримуватись наступних порад:

  1. Прийняти, що це надовго. Важливо в цей час не орієнтуватися на обіцянки, що це все скоро закінчиться. Навіть коли відмінять карантин все відразу не відновиться. На це буде потрібен певний час.


  1. Вийти на дистанційну роботу. Якщо ваша посада та специфіка роботи компанії дозволяють дистанційно виконувати хоча б частину посадових обов’язків – то вам пощастило. В такому випадку скучати навряд чи доведеться: робочі питання будуть завжди поруч. 


  1. Створити повсякденні турботи. Все, що відбувається навколо порушить звичні життєві шаблони. Може початись депресивний стан, порушення сну і напади агресії. Варто поставити для себе мету створити нові повсякденні завдання і щоденно дотримуватися їх, навіть якщо не особливо виходить і не хочеться. 


  1. Не налаштовувати себе «протриматися» на час карантину. У багатьох є думка про те, що треба «протриматися», «висидіти» тощо. Найнебезпечніше, що після цього може бути «посттравматичний стресовий розлад». Тому варто дозволяти собі проявити слабкість, закотити істерику. В таких випадках буде корисно розповісти близьким що вам складно і ви переживаєте. І робити це потрібно відразу!


  1. Не треба шукати у всьому сенс.  Не обов’язково в цей час робити тільки те, що має сенс і доречно. Ми звикли весь час рухатись до своїх цілей. Але зараз варто зайнятись справами, які можна робити відразу і неважливо що це буде. Нехай навіть це буде безцільно.


  1. Не варто будувати довготривалі плани. Плануйте максимум на період до 10-14 днів. Зрозумійте: зараз головне не результат, а процес. І цей процес скоріше за все не принесе результату, але натомість принесе задоволення та забере вільний час. 


  1. Зробіть перелік резервних забавок. Він стане Вам у нагоді, коли буде здаватись, що все пішло шкереберть. В такий момент можна скористатися ним і направити енергію у потрібному напрямку. 


  1. Перегляньте статті витрат бюджету сім’ї (або підприємства). Зараз не час для необдуманих витрат. Не треба бігти в магазин і скуповувати там всі крупи та туалетний папір. Витрачайте з розумом і розрахунком на свої фінансові можливості. Було б не погано знайти додатковий заробіток в тих компаніях, які ще функціонують на ринку.


Найголовніше, що у нас є – це наше життя! Воно безцінне і все інше в порівнянні з ним втрачає будь-який сенс. Тому робіть всі свої вчинки відштовхуючись від цього.

Будьте здорові і ніколи не втрачайте здоровий глузд!