Як правильно вибрати кількість ламп і світильників для освітлення кімнати та інших приміщень?

Правильне світло — річ надзвичайно важлива, адже кількість світла може вплинути на атмосферу в приміщенні: створити настрій для роботи й активної мозкової діяльності чи, навпаки, налаштувати на релакс та сон. Навіть ваше хороше самопочуття залежить від рівня освітленості. Місця, де ми проводимо найбільше часу — це дім та робота, і для того, щоб почуватися комфортно та впевнено на робочому місці та бути максимально продуктивним, а опісля, розслабитися і відпочити у власному будинку, варто провести правильний розрахунок освітлення приміщення, виважено підійти до вибору ламп та світильників та ще й розташувати їх так, щоб знайти золоту середину між “забагато світла” і “недостатній рівень освітленості”. Але що робити з такою великою кількістю різних варіантів освітлення? Та як правильно розташувати лампи та світильники для освітлення кімнати та інших приміщень? 

Що важливо врахувати при організації освітлення?

Затишна атмосфера вдома чи добре освітлена робоча зона в офісі створюються за допомогою визначення коефіцієнту використання світлового потоку та правильного розрахунку освітлення приміщення. Саме на тому, якої цілі ви хочете досягти — створити якісні умови праці, провівши правильний розрахунок освітлення виробничого приміщення чи забезпечити затишок вдома — і варто сконцентрувати свою увагу перед тим, як перейти до організації освітлення приміщення. 

Подумайте, як ви будете використовувати ту чи іншу кімнату: коли використовуватимете штучне освітлення, а коли природне освітлення, і лиш опісля переходьте до технічних аспектів організації освітлення, таких як:

 • Вибір колірної температури джерел світла;

 • Розмір кімнати та висота стелі;

 • Потужність і світловий потік ламп, а також кількість світильників;

 • Загальні рекомендації по освітленні різних типів кімнат. 

Розглянемо деякі з цих аспектів детальніше. 

Колірна температура джерел світла

 • Виділяють теплу колірну температуру - приємне жовте світло, що розслабляє і не створює  зайвого навантаження на очі. Таке освітлення добре підійде для житлових приміщень, а також дитячих садочків, кафе, барів та ресторанів.
 • Прохолодна колірна температура - світло нейтрального кольору, досягти якого  можна завдяки використанню світильників зі світлодіодними лампами. Саме це світло визначають сьогодні як таке, що сприяє найбільшій продуктивності. Таке освітлення можна використовувати для всіх приміщень, в яких ви проводите багато часу. 
 • Холодне світло (його ще називають “денним”) - має виражений синій колір і може здаватися суворим і неприємним. Його можна використовувати там, де потрібна висока концентрація уваги на короткотривалий термін, тобто для освітлення виробничих приміщень або там, де потрібно створити відчуття чистоти (ванна кімната, кухня, лікарняна палата, виробничі лінії промисловості). Холодний тон приміщенню надають флуоресцентні лампочки (використовують на 75% менше енергії, ніж лампи розжарювання), однак, слід враховувати, що вони містять ртуть і вимагають утилізації належним чином.

Отож, щоб правильно освітити свої кімнати та підібрати потрібну кількість світильників та необхідну кількість ламп, подумайте на чому ви хочете зробити акценти та яку колірну температуру ви будете використовувати. 

Потужність і світловий потік ламп 

Не менш важливим фактором, коли проводиться розрахунок освітлення приміщення, є правильний вибір потужності лампочок, який визначається в залежності від того скільки світла отримує кожна частина кімнати. Цю характеристику зазвичай вказують на пакуванні, так само як і номінальну напругу. Тобто, якщо на лампочці написано 60/220, це означатиме, що при підключенні до мережі 220 потужність лампи буде 60. Це особливо важливо пам’ятати, щоб зробити правильний розрахунок освітленості. 

Стандарти освітленості

Також, щоб не помилитися при виборі світильників варто враховувати стандарти освітленості для різних кімнат:

 • Вітальня: крім штучного, використовуйте підсвічування в одному куті кімнати. Зосередьтеся на об’єкті, наприклад, на творі мистецтва, цікавому комоді або стільці, адже правильне використання світлового потоку допоможе розставити акценти та підкреслити оригінальні рішення в дизайні.

 • Кухня: світлодіодні лампи допомагають освітити робочу зону. Раковина також, як одна з найчастіше використовуваних робочих поверхонь, є гарним місцем для додавання освітлення.

 • Загальноприйнято мати лампи у спальні на тумбочках. Рекомендовано спрямовувати будь-яке світло трохи далі від ліжка. Спробуйте нахилити лампи над головою далеко від ліжка.

 • Ванна кімната. Вам потрібно освітити дзеркало, але накладне світло може створювати тіні. Подумайте про освітлення дзеркала з обох боків. Потім використовуйте штучне  освітлення, щоб повністю освітлити кімнату.

Щоб вам було простіше розібратися в цьому та легше справитися з вибором освітлення, рекомендуємо почати зі штучного освітлення всієї кімнати, а потім освітити робочу зону та додати світлові акценти. Однак, зауважте, що у приміщеннях, які в основному орієнтовані на роботу, таких як офіси, деякі дизайнери рекомендують в першу чергу орієнтуватися на освітлення робочої зони. Крім того, існують таблиці з усередненим значенням освітленості для різних типів приміщень, наприклад, норма освітленості кухні - 150 ЛК, вітальні - 450 ЛК, дитячої кімнати - 200 ЛК, кабінету - 300 ЛК,  ванної кімнати - 50-75 ЛК. 

Приклад  розрахунку освітлення приміщення

Правильний розрахунок освітленості приміщення можна зробити за формулою:

E = Ф/S

де Ф світловий потік, який визначаємо:

Ф = E*S

E – освітлюваність, S – освітлювана площа

Також для розрахунку освітленості важливо враховувати, що з часом експлуатації відбувається зниження світлового потоку від світлодіодних ламп і для цього вводимо коригувальний  коефіцієнт запасу, який дорівнює 1 (якщо висота стелі до 2.7 метрів) або 1.2 (якщо стеля  від 2.7 до 3 метрів).

Отож,  Припустимо, що площа кухні - 3х3,5 м.,  висота стелі - 2, 5м

Ф=150 ЛК*12кв.м*1*1= 1575 Лм

Тобто, щоб дотриматися всіх норм освітленості, нам потрібне таке джерело світла, щоб забезпечити світловий потік в 1575 Лм. Середнє значення світловіддачі світлодіодних ламп = 100 Лм / Вт, тоді нам потрібно приблизно 15 Вт світлодіодного світла і цього ви можете добитися, встановивши 2 лампи на 12-14 Вт в люстру, яка має 2 цоколі. Якщо врахувати, що буде ще підсвітка робочої поверхні, то люстра з двома лампами, цілком задовольнить потреби в освітленні приміщення. 

Як бачите, визначити правильну кількість ламп для освітлення кімнати не так вже й важко. Окрім того, якщо ви шукаєте інформацію як вибрати точкові світильники — то можете почитати про це у нашому блозі https://mark-lviv.com.ua/uk/iak_pravilino_vibrati_tochkovi_svitiliniki/. Разом з тим ви завжди можете звернутись до фахівців і вам безкоштовно допоможуть зробити розрахунок освітленості, визначити потребу приміщення в кількості світильників та кількості ламп. Ще важливіше звернутися до професіоналів для правильного розрахунку  освітлення виробничого приміщення.